Branża IT – z jakiego powodu jest faktycznie idealnym środowiskiem dla freelancerów, a więc wolnych strzelców?

Posted on 09/07/2021 8:32am

Czasy, gdy kategoryczna większość osób pracowała na etacie - przepisowe 8 godzin już dawno minęły. Aktualnie stosunek pracy się zmienił, ponieważ musiał się przystosować do oczekiwań nowoczesnego rynku i pracownicy mają o wiele bardziej elastyczne podejście do wykonywanych przez siebie profesji. Niezwykle dużą popularnością odznacza się między innymi freelancing.

freelancer
Author: markus spiske
Source: http://www.flickr.com
Freelancer, a więc wolny strzelec, osobiście wybiera i poszukuje dla siebie zleceń, współpracuje przeważnie z paroma firmami, w oparciu o umowę zlecenie bądź o dzieło. Czasami prowadzi również swoją firmę, dzięki czemu może np. wystawić fakturę. Istotą tego rodzaju pracy jest fakt, że taka osoba nigdzie nie jest zatrudniona na stałe. Z powodzeniem można stwierdzić, że dzisiaj branża IT jest najlepszym siedliskiem dla freelancerów.

Z jakiego względu?

Przede wszystkim przez wzgląd na fakt, że taka specyfika pracy pozwala na wykonywanie jej zadaniowo, od zamówionego projektu do kolejnego. Przykładem może być między innymi praca programista. Firmy nie są już zmuszone dzisiaj zatrudniać programistów na stałe i planować etatów, co jest związane z dodatkowymi kosztami.

Gdy szukasz precyzyjnych danych, nie wahaj się, tylko sprawdź pod linkiem. Odnajdziesz tam wszelkie potrzebne informacje.

Wystarczy, że nawiążą współpracę z freelancerem, który będzie pracował wówczas, kiedy zajdzie taka konieczność.

Dzięki temu, dana firma może szukać specjalisty w całej Polsce i łatwo wybrać osobę o największym doświadczeniu, znakomitych kwalifikacjach bądź odpowiednich oczekiwaniach finansowych. Jest to naprawdę interesujące rozwiązanie, korzystne również dla pracowników IT, którzy mają szansę współpracować ze znanymi firmami w całej Polsce nie ruszając się z własnego miejsca zamieszkania.

programista w pracy
Author: Sylvain Kalache
Source: http://www.flickr.com
Reasumując, freelancer IT może mieszkać nawet w odległej wsi, lub terminale mobilne w zupełnie innym kraju, przenosić się kilka razy do roku, a to i tak nie wpływa na jego pracę - sprawdź . Rzecz jasna, wolni strzelcy nie odnajdą się w każdej branży, ale IT stwarza im naprawdę świetne ku temu warunki, dlatego nie należy się dziwić, że tego rodzaju fachowcy zdecydowanie częściej decydują się na pracę na swój rachunek rezygnując ze standardowego etatu.

W dodatku IT generuje dużo większe zapotrzebowanie na usługi wolnych strzelców. Można przewidywać, że za jakiś czas podobny model pracy stanie się zdecydowanie bardziej powszechny i coraz więcej pracowników będzie wybierało tego typu pracę.

Tags: branża IT, freelancer IT