Czy warto zainwestować w odkurzacz centralny? Czy to korzystne rozwiązanie? Jakie to mogą być koszty?

Posted on 29/08/2018 12:19pm

Mimo, że odkurzacz centralny dużo kosztuje oraz aby poprawnie działał należy zastosować odpowiednią instalację, to jest bez wątpienia lepszym rozwiązaniem niż standardowy model - głównie z powodu, iż nie wznieca ani kurzu, ani nie robi hałasu. Sama jego instalacja w istniejącym budynku nie jest aż tak trudna. Warto pomyśleć nad takim rozwiązaniem.


Trzeba powiedzieć, iż chociaż odkurzacze centralne mają sporo zalet, to nie są nazbyt powszechne w Polsce. Bez wątpienia bierze się to z przyzwyczajenia oraz stosowania tradycyjnych metod, a także braku informacji na ten temat. Warto w związku z tym skupić się przede wszystkim na faktach, które mogą pokazać, czy warto zainwestować w tego typu rozwiązanie. Koszt założenia samej instalacji nie jest zbyt przystępny dla przeciętnego człowieka, jest to jednak bardzo wygodne rozwiązanie, więc warto o tym pomyśleć. Na początek na samo połączenie rur oraz wykonanie gniazd musimy zapłacić około 1000 złotych. Następny koszt to wyposażenie instalacji w szufelkę automatyczną jak również elastyczny wąż kuchenny. To koszt trochę większy, ponieważ jakieś 2000 złotych.
Odkurzacze DOMAN
Source: http://www.doman.com.pl/


Należy oczywiście powiedzieć o samym urządzeniu, którym jest jednostka centralna, za coś takiego zapłacimy około 3000 złotych. Odkurzacze centralne są natomiast bardzo tanie w użyciu, a stosowane tam pojemniki na brud lub worki, jakie trzeba opróżniać raz na kilka miesięcy, to koszty kilkudziesięciu złotych rocznie. To także bardzo czyste rozwiązanie, ponieważ każdy zabieg w późniejszej eksploatacji takiego odkurzacza to wyniesienie napełnionego worka na śmietnik. Musimy to zrobić tylko trzy razy w trakcie roku. Co do hasła emitowanego przez tego typu urządzenia można śmiało stwierdzić, że nie jest on spory. Urządzenie centralne wytwarza hałas, który porównać możemy do zwykłego odkurzacza, jednak jest ona przecież zamontowana w pomieszczeniu technicznym, jakie znajduje się w kotłowni bądź piwnicy.

Tak więc jedyne co będziemy słyszeć, to świszczenie rury zasysającej zanieczyszczenia. Samą instalację jesteśmy w stanie wykonać także w już stojącym budynku mieszkalnym i na pewno nie trzeba do tego celu burzyć ścian. Zakres prac obejmuje tylko wykucie małych otworów w stropie na rury oraz przeprowadzenie ich instalacji. Dobrze jest przy tym wybrać właściwy model, przykładowo odkurzacz centralny Beam - tutaj.

Tags: urządzenie, gniazda, pomieszczenie techniczne