Czym na co dzień trudni się główny księgowy?

Posted on 20/02/2022 7:38am

W poniższym artykule prezentujemy postać głównego księgowego. Poznaj obszar obowiązków oraz profil osoby pracującej na owym stanowisku.

Główna księgowa jest jedną z ważniejszych pracowników w każdej firmie, dlatego że odpowiada ona za przedstawianie w raportach - zgodnie z obranymi regułami - wszelkich przeprowadzanych finansowych operacji.

Funkcja głównego księgowego w naszej ojczyźnie wyraźnie zmieniła się w ciągu poprzednich paręnastu lat. Dzisiaj od pracowników będących na takim stanowisku wymaga się zazwyczaj zarówno doskonałej znajomości podatkowego prawa, jak również coraz to częściej również wiedzy z obrębu międzynarodowych norm księgowości i reguł rachunkowości zarządczej.

Wiedz, że wnikliwe opracowanie (https://expertodszkodowania.pl/odszkodowania-za-bledy-medyczne/) to często najbogatsze źródło danych? Tak jest i w tym wypadku - gdy klikniesz ten link, znajdziesz podobne użyteczne wiadomości.

Główna księgowa musi posiadać minimum dwuletnie doświadczenie na posadzie samodzielnej księgowej oraz posiadać znajomość polskiej regulacji o księgowości, międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej i prawa skarbowego.

księgowość
Author: Michael Pollak

Zakupy według listy niezbędnych produktów
Author: Z.M.Pekpol Ostrołęka
Source: Z.M.Pekpol Ostrołęka

W przypadku stanowiska głównej księgowej standardem jest też posiadanie certyfikatu uprawniającego go do usługowego poprowadzenia rachunkowych ksiąg, jednak mile widziane będą także dodatkowe kwalifikacje zawodowe z dziedziny finansów. Jeżeli chodzi o perspektywy rozwoju, główny księgowy awansować może na stanowisko finansowego kontrolera. To może oznaczać tak zwany pionowy awans, bowiem w bardzo wielu korporacjach międzynarodowych kontroler finansowy spełnia równolegle funkcje zwyczajne dla głównego księgowego i właśnie kontrolera.

Główny księgowy może także zostać mianowany na stanowisko członka kierownictwa, co ma miejsce zwykle szczególnie w mniejszych firmach. Jeśli chodzi o średnie zarobki osób na takim stanowisku, kształtują się one na poziomie średniej krajowej.

Tags: prezent, osoba, księgowy, raport, finansowe