Dostałeś spadek? i co z nim począć? – instytucje, osoby do jakich należy się zwrócić po uzyskaniu spadku.

Posted on 25/12/2021 1:35pm

Spadek czasami może być darem niebios, ale może też okazać się przekleństwem dla spadkobiercy, zwłaszcza jeśli ma w sobie długi „hojnego” członka rodziny. Aby uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia warto zwrócić się do właściwych instytucji w celu sprawdzenia wartości nowego nabytku. Spadek możemy przyjąć lub odrzucić. Przed dokonaniem tej czynności można skorzystać z usług profesjonalisty takiego jak rzeczoznawca majątkowy. Warszawa - jako największe miasto w Polsce będzie tego znakomitym przykładem.

Pieniądze
Author: christopher_brown
Source: http://www.flickr.com
Poza tym w tym mieście poza typowymi trudnościami związanymi ze spadkami pojawia się jeszcze jeden – właściciele działek bezprawnie wywłaszczeni przez rządy PRL, których potomkowie lub osoby, którym oni dali do tego prawa domagają się zwrotu majątków. Po otrzymaniu informacji o spadku w najpierw należy sprawdzić czy działka na której znajduje się budynek nie jest obciążona takimi zaszłościami historycznymi (w Internecie można znaleźć rysy tych działek).

W tym artykule znajdziesz zajmujące informacje, lecz odszukaj ponadto (https://adwokat-staniczek.pl/) inne teksty na ten temat. Zapewne będą ciekawe.

Następnie należy sprawdzić czy mieszkanie nie jest obciążone długami, aby to uczynić należy skierować się do sądu z wnioskiem o wykonanie tzw. spisu inwentarza (wykonuje to komornik). Na przyjęcie bądź odrzucenie spadku spadkobierca ma pół roku (czas liczy sie od chwili, w którym dowiedział się on o spadku). Spadek można przyjąć z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, oznacza to, że w przypadku obciążenia długami spadkobierca spłaca je tylko do wysokości wartości uzyskanego spadku (jeśli otrzymaliśmy mieszkanie warte 200 tys. złotych, a jest ono obciążone długiem w wysokości 250 tys. złotych spłacamy tylko 200 tys. zł).Ciążący spadek można odrzucić, jednak trzeba pamiętać, że w przypadku takiego rozwiązania problemu spadek przechodzi na następne pokolenie, z rodziców na potomków, którzy to znów mogą majątek przyjąć lub nie. Problem pojawia się w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia, i nie mogą samodzielnie odrzucić spadku (wtedy sąd opiekuńczy może zadecydować czy dać prawo prawnym opiekunom małoletniego do odrzucenia za niego spadku). Warto podkreślić, że kredyty spadkodawcy równiez są dziedziczone, podobnie jak pożyczki i opłaty. Musimy pamiętać o wyrejestrowaniu zmarłego ze spółdzielni mieszkaniowej i wypowiedzeniu jego umów z różnymi usługodawcami (firmy najczęściej proszą o uzupełnienie wniosku i przesłanie kopii aktu zgonu). Jeśli spadkobierca jest skłonny przyjąć spadek to do działania powinien przystąpić on, a w przypadku osób jak rzeczoznawca majątkowy (kgdm.pl/). Stolica dominuje w przedstawicieli tego zawodu.


Biznes
Source: flickr.com
Taki człowiek oceni wartość posiadanego majątku. Jest to konieczne zwłaszcza gdy w część spadku wchodzą stare przedmioty, obrazy lub elementy, których wartości nie jesteśmy pewni. Rzeczoznawca majątkowy powinien być osobą wiarygodną, najlepiej wziąć kogoś z polecenia albo zwrócić się do renomowanej firmy zajmującej się tego typu działalnością (Krajowa Grupa Doradztwa Majątkowego).

Można również wyszukać nazwisko konkretnego rzeczoznawcy w Internecie i sprawdzić krążące wokół niego opinie, jednak w przypadku tej ostatniej metody należy uważać. Warszawa słynie z dużej konkurencji, również na tym rynku, może się więc zdarzyć opinia złego konkurenta, szkalująca pozytywne imię danej osoby. W wypadku dziedziczenia spadku istotna jest też współpraca z bankami, zarówno w zakresie spłacania ewentualnego kredytu, jak również uzyskania dostępu do konta lub kilku kont (niekiedy utajonych) spadkodawcy. Nad przyjęciem lub odrzuceniem spadku trzeba dobrze się zastanowić oraz nie działać pochopnie. Należy pamiętać, że na podjęcie decyzji mamy pół roku.

Tags: bank, kredyt, firma, przedsiębiorstwo, inwentarz