Freelancer czy etat – jak zdobyć pracę w IT

Posted on 27/10/2021 7:34am

Branża IT nieprzerwanie się rozwija. Nowatorskie narzędzia informatyczne stosowane są w coraz większym zakresie, w różnych gałęziach gospodarki i na różne sposoby. Z tego powodu wzrasta również zapotrzebowanie na doświadczonych informatyków.
Praca IT
Author: Harry Wood
Source: http://www.flickr.com
Branża informatyczna jest dość nietypowa.

Jeżeli ta kwestia Cię ciekawi, to masz możliwość zdobyć pokrewne informacje na podnoszone zagadnienie. Po to odwiedź serwis www wynajem kabin wc warszawa.

IT to pojęcie tak bogate, iż w obrębie tego sektora zatrudnienia znajdziemy sporo różnych zawodów, m.in. programistów, testerów oprogramowania, czy specjalistów ds. baz danych. Czasem bywa, iż potężne przedsiębiorstwa zatrudniają informatyków etatowych, których obowiązkiem jest codzienna obsługa pracowników, obejmująca konserwację sprzętu elektrotechnicznego, instalację oprogramowania, czy konfigurację dodatkowych sprzętów.

Firmy jednak niechętnie zatrudniają informatyków na pełny etat, ponieważ ich praca ma charakter zmienny: w jednym dniu pojawia się mnóstwo zadań do wykonania, lecz innego dnia nie ma nic do roboty.

Nie wahaj się - aktualny wpis (https://hydro-gaz.pl/skrzynka-gazowa-jaka-wybrac/) już pojawił się na naszej podstronie. Wejdź w podany link i wtedy znajdziesz masę dopełniających wiadomości na temat tego interesującego wątku.

W związku z powyższym, a także z wielu innych przyczyn, najpowszechniejszą formą zatrudnienia w branży informatycznej jest kontrakt. Freelancer co prawda nie może mieć nadziei na płatny urlop, stabilność zatrudnienia, albo płatne zwolnienie lekarskie, zyskuje za to jednak wiele innych profitów - więcej tutaj.

Swoistość branży IT powoduje, że stałe godziny pracy są rzadkością. Nierzadko jest tak, że informatyk musi wykonywać swoją pracę po godzinach funkcjonowania firmy, tak, by wykonując swoje obowiązki nie uniemożliwiać realizacji obowiązków innym zatrudnionym. W związku z tym umowa o pracę jest w tym fachu zjawiskiem występującym sporadycznie, ale sami informatycy także wolą współpracę w oparciu o kontrakt.


Informatyka
Author: zenjazzygeek
Source: http://www.flickr.com
Co sprawia, że freelancer wyżej ceni niezależność od stabilności zatrudnienia? Przede wszystkim może liczyć na większe zróżnicowanie zadań. Ze względu na to, że dla poszczególnych przedsiębiorców realizuje pojedyncze projekty i pracodawca nie jest narażony na koszty zatrudnienia pracownika, można wynegocjować o wiele wyższe ceny za wykonanie poszczególnych zadań.

Bardzo cenioną rzeczą przy kontraktach jest elastyczność – informatyk sam decyduje, czy chce zrealizować dane zlecenie, czy nie. Jest to szczególnie istotne w przypadku programistów, których praca nosi znamiona twórczości i nie powinna wynikać jedynie z poczucia obowiązku.

Tags: branża, IT, Przedsiębiorstwa, Informatyk