Ile mogą zarabiać w Polsce tacy fachowcy jak programiści?

Posted on 09/03/2022 8:03am

ProgRAMiści w Polsce są w stanie zarobić naprawdę dużo. Ich przeciętna wypłata wynosi czasami 3 razy więcej, niż średniej wielkości wynagrodzenie przeciętnego Polaka. Tak wynika ze stworzonego przez pewną agencję raportu, który bazuje na danych z pierwszego kwartału aktualnego roku.


Biała Nokia Lumia 800
Author: Hill+Knowlton Strategies
Source: Hill+Knowlton Strategies


Jest oczywiście dużo uwarunkowań, od których uwarunkowana jest ostateczna wysokość pensji. Dla przykładu programista na umowie o pracę pobiera średnio 11000 zł brutto, zaś taki, który prowadzi swoją działalność na zasadzie B2B: 12000 zł netto. Jakie technologie są obecnie w najwyższym stopniu opłacalne - najbardziej opłacalne są Spring (15 tysięcy złotych) czy też Angular (12 tys. brutto). Niezależnie od formy zatrudnienia bardzo ciekawą alternatywą od wielu lat jest j. Java (obecnie średnio jest to 11000 złotych brutto w przypadku umowy o pracę oraz trochę więcej niż 14000 zł netto w wypadku B2B). Pensje brutto wedle technologii w przypadku umowy o pracę to Angular od 9 do 15 tysięcy złotych, React od 9 do 14 tysięcy, Java od 9 do 14000 złotych, Net od do 14 tys., Spring od 8 do 14 tys., Python od 3000 do 13 tysięcy złotych, JavaScript od 8 do 13000, SQL od 8 do 13000, html od 9 do 13000 i PHP od 6 do ok. 10000 zł.
Programista pobiera inne kwoty w przypadku postaci współpracy, tzn. zarabia nieco mniejsze kwoty w przypadku pracy zdalnej oraz jego zarobki różnią się od stopnia zaawansowania. W obu wypadkach różnica to parę tysięcy zł miesięcznie. Jeżeli chodzi o to, jak rozpocząć swoją przygodę z programowaniem, to programiści są bardzo dobrze opłacani, ponieważ są bardzo potrzebni w dzisiejszym świecie. Niestety nadal ich ilość jest zbyt mała. Wynika to m.in. z faktu, że aktualnie utrzymuje się powszechne przekonanie, jako by nauka stojak plakatowy była trudna i długotrwała.


To fakt, może taka być, a ponadto nie każdy się będzie sprawdzać na takim etacie, jednak osoby zainteresowane mogą skorzystać przykładowo z bootcampów, takich jak te, które są organizowane przez przeróżne serwisy internetowe. W trakcie takiego bootcampu ukierunkowuje się kursantów do rozpoczęcia kariery na szczeblu juniora.

Tags: serwis, RAM, typ