Instalacja odgromowa - pewnie w czasie wyładowań atmosferycznych.

Posted on 16/07/2019 6:50am

Prawie każdy stawiający dom zastanawia się, czy instalacja odgromowa będzie mu konieczna, czy może można z niej zrezygnować, albowiem niebezpieczeństwo trafienia gromu jest tak małe.
Bo wszak grom "strzela" w najwyższy przedmiot odnajdujący się w pobliżu. Czy to prawda? I tu jesteśmy w błędzie, bo o ile prawdopodobieństwo wygranej w totolotka da się obliczyć, to z prawdopodobieństwem trafienia gromu już o wiele trudniej (sprawdź tutaj).

Absorbuje Cię ta problematyka? Kliknij ten link i zobacz, jak podchodzi do tego zagadnienia inny autor w treści (https://www.webtec.pl/) swojego artykułu!

I aczkolwiek prawo budowlane nie rozporządza wykonywania takiej instalacji w budynkach o wysokości poniżej 15 m, to nie warto kusić przeznaczenia. Istotnie wydatek 1,5 tys -3 tys. zł to mały procent łącznych kosztów budowy domku, a zapewnia poczucie bezpieczeństwa a także spokojny sen, w szczególności jeśli na dworze szaleje burza jak też błyska, niczym w dyskotece. instalacje odgromowe posiadają proste zadanie – powinny przejąć na siebie energię rozładowania atmosferycznego po czym pewnie odprowadzić ją do ziemi.

Jeżeli chcesz zbadać niniejszą problematykę bardziej, kliknij ten link, gdyż odnajdziesz więcej porad w witrynie, którą Ci sugerujemy.

Wyładowania atmosferyczne wyzwalają energię o ogromnej sile. Jeżeli energia ta nie zostanie odprowadzona do gleby, poprzez metalowy przewód połączony z instalacją odgromową, możesz spodziewać się zniszczenia domku, sprzętów podłączonych do napięcia, a nawet pożaru budynku. Nie warto zatem ryzykować, tym bardziej, iż nie można mieć pewności, iż piorun nie trafi w nasz dom bądź jego otoczenia. Na takowe ”niespodzianki” w największym stopniu jesteśmy narażeni w trakcie burz wiosennych, a także wtenczas, gdy budynek stoi na wzgórzu lub w „szczerym polu”. Warto wykonać także alarmy, dla bezpieczeństwa i ochrony domu (alarmy piaseczno - Arnet).


Sypialnia, łóżko Zanette
Author: Zanette
Source: Zanette


Dobrze zaplanowana i prawidłowo wykonana instalacja odgromowa chroni budynek prawie w 100%.
O jej wykonaniu trzeba pomyśleć już na początku budowy, albowiem poniektóre elementy, przykładowo uziom fundamentowy, należy wykonać w czasie budowy.

Tags: instalacje, sprzęt, prawo budowlane, plan, domu