Jak przeznaczyć 1% podatku na rzecz organizacji opp

Posted on 09/02/2019 10:20am

podatki
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
W dzisiejszych czasach bardzo często mówi się o potrzebie przeznaczania 1% podatku za 2013 na rzecz różnego typu instytucji czy fundacji. Wciąż jednak świadomość tego, jak ów proces przebiega, a szczególnie jak nieskomplikowane jest jego przeprowadzenie, jest niezadowalająca.

Składana corocznie przez obywateli deklaracja rozliczeniowa z dochodów (dotycząca osób fizycznych) jest szansą do przeznaczenia środków na wybrany cel. Od roku 2003, kiedy to taka szansa została wprowadzona, grono osób, które przekazały swój 1% dla opp ustawicznie ulega zwiększeniu.

Ludzie chcący podarować jeden procent mogą znaleźć szersze informacje w tym temacie - np. pod adresem Fundacja na ratunek dzieciom w chorobą nowotworową -OrganizacjeZ kwestią związane jest bezpośrednio pojęcie „organizacje pożytku publicznego|organizacje pożytku publicznego”. Jest to termin wprowadzony w roku 2004 wraz z wejściem w życie ustawy o wolontariacie. Pod określeniem tym kryje się znaczna i nieustannie rosnąca liczba spółek oraz organizacji pozarządowych. Przykładowo w samym Wrocławiu działa takich 390. Zakres ich działania jest bardzo rozległy. Można więc przekazać swój 1 procent podatku dla drużyny sportowej, schroniska dla zwierząt czy na rzecz ofiar klęsk żywiołowych. duża część to fundacje oraz organizacje charytatywne. Jednym z przywilejów przysługujących organizacjom pożytku publicznego jest niepłacenie niektórych podatków, a także możliwość nieuiszczania opłat sądowych i skarbowych.

Jak przekazać?Przekazanie 1% podatku nie nastręcza obecnie większych trudności. Należy wypełnić odpowiedni formularz PIT, wpisując dane wybranej organizacji pożytku publicznego, w tym jej KRS. Później wypełniony formularz dostarcza się do urzędu skarbowego lub wysyła pocztą.

Czy chcesz poznać opisywany problem z innej perspektywy? Nic prostszego - po prostu kliknij ten link, ponieważ więcej zobaczysz w artykule.

Poza metodą „tradycyjną” istnieje także nowocześniejsza, dostosowana do nowoczesnego użytkownika, czyli „PIT on-line”. Rozliczanie PIT 2013 powinno zakończyć się do 31 stycznia, 28 lutego lub 30 kwietnia 2014 roku, w zależności od rodzaju wypełnianego formularza. Należy pamiętać, by dokonać wcześniej wyboru organizacji, na rzecz której oddaje się swój 1 procent. Po wpisaniu w Google „PIT przez internet” znajduje się bardzo wiele rezultatów. W większości przypadków są to witryny internetowe zawierające porady, skąd można czerpać wiedzę o sposobie rozliczania korzystając z sieci. Dla wielu ludzi rozliczanie PIT (zobacz rozliczenie pit 8c) jest skomplikowane. Metoda internetowa umożliwia dokonanie tego bez wychodzenia z domu, co sprawia, że jest o wiele bardziej komfortowa. Przez to też przekazywanie 1% podatku jest ułatwione.