Jakiego rodzaju kroki należy zrobić, aby założyć działalność w Niemczech?

Posted on 13/05/2021 10:04am

Ostatnio bardzo często stosowane jest zakładanie działalności gospodarczej na obszarze naszych zachodnich sąsiadów. Stosunkowo niewielka odmienność w odległości jest także ogromną odmianą, jeśli chodzi o sprawy formalne.


Brak przymusu płacenia składek do ZUS i jasne przepisy kuszą coraz liczniejszą grupę przedsiębiorców.
Jeżeli chcemy otworzyć firmę w Niemczech, powinniśmy najpierw dobrać rodzaj tego typu działalności. Mogłaby to być m.in. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (GmBH), spółka osobowa, działalność na własny rachunek lub przedstawicielstwo. Wcześniej trzeba udać się do urzędu ds. przemysłu, czyli das Gewerbeamt. Znajduje się on w ratuszu albo na terenie urzędu miasta. Trzeba także zapłacić niewielką opłatę meldunkową.

Masz ochotę uzupełnić swą wiedzę z tego tematu? Chcemy pomóc. Musisz przejść na nową witrynę i tam dowiedz się więcej (https://www.tax4business.pl/od-czego-zalezy-zwrot-podatku/) szczegółów.

Jeżeli osoba, którą interesuje swoja firma w Niemczech pracuje jako rzemieślnik, zatem np. krawiec czy zielarz, musi zalegalizować swój dyplom w MSZ i Związku Rzemiosła, a także zarejestrować się w niemieckiej Izbie Rzemieślniczej. Dokładny spis zawodów, które uznawane są jako zawody rzemieślnicze znajduje się w internecie.


button reklamowy
Author: Sam Howzit
Source: http://www.flickr.com


Następnym krokiem jest wynajęcie biura firmy i wyrobienie konta firmowego. Należy także zarejestrować spółkę w odpowiednich urzędach. Chodzi o urząd skarbowy czy też IHK.


Dla mieszkańców naszego kraju bardzo przyjemną informacją okaże się to, że podatek od działalności gospodarczej trzeba opłacać dopiero w takiej sytuacji, kiedy dochody spółki przekroczą kwotę, która jest wolna od opodatkowania. Chodzi tutaj aż o 24500 EUR. Z innej jednak strony, trzeba płacić stosunkowo duże składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Tags: biura, spółki, zatrudnienie, dochody, instytucja