Ludzie jako największe bogactwo jakim dysponuje nowoczesne przedsiębiorstwo

Posted on 14/02/2023 4:28pm

Zarządzanie biznesem polega na wykorzystaniu wszystkich zasobów, jakimi się dysponuje dla osiągnięcia przyjętych zamysłów. Tymi zasobami są klienci, kapitał, urządzenia, materiały, energia, metody pracy, czas jak też pracownicy.


menedżer
Author: reynermedia
Source: http://www.flickr.com
I to dokładnie ludzi uważa się za jeden z największych zasobów, którymi dysponuje firma funkcjonująca w warunkach gospodarki kapitalistycznej. Tym co wyróżnia właściwie kierowaną firmę są doświadczeni pracownicy z ich zdolnościami, erudycją, umiejętnościami rzeczowymi i motywacją do realizowania określonej pracy.

Nabywanie dobrych pracowników oraz tworzenie warunków skłaniających ich do aktywnego uczestniczenia w życiu firmy jest aktualnie jednym z kluczowych zadań w dziedzinie kierowania, jaką dzisiaj definiuje się jako zarządzanie zasobami ludzkimi.

Naczelnym elementem zarządzania zasobami ludzkimi będzie zapewnienie w jednostce wymaganej ilości pracobiorców o właściwych kwalifikacjach. W procesie wyboru pracobiorców wykorzystywanych bywa wiele sposobów wyboru, każda z nich obciążona jest niebezpieczeństwem popełnienia omyłek oraz poniesienia powiązanych z tym wydatków. Z tej przyczyny pozyskiwanie pracowników nie może odbywać się strategią prób i błędów, ale musi stanowić logiczny system działań ukierunkowanych na realizację kluczowego zadania, to jest pozyskanie w odpowiednim czasie niezbędnej liczby kompetentnych ludzi, zdolnych realizować postawione przed nimi zadania.

pracownicy
Author: Mark Warner
Source: http://www.flickr.com
Usługi HR to jednak coś więcej aniżeli zaopatrywanie przedsiębiorstwa w pracowników, to dodatkowo - a może głównie - marketingowe oddziaływanie na rynek zatrudnienia (dowiedz się więcej: firma Randstad). Rekrutując pracowników do przedsiębiorstwa posiadamy do dyspozycji niemałe bogactwo technik a także środków. Można rekrutować samodzielnie, bądź zlecić tę czynność jednostce doradztwa personalnego. Korzystać można z baz danych czy też ściągnąć do siebie ludzi z pomocą publikatorów takich tj. ogłoszenia prasowe czy ostatnio również Internet. Niezwykle skuteczną formę wyszukiwania najlepszych stanowi patronat nad wyłowionymi studentami ostatnich lat.


Rekrutację przeprowadzać warto w sposób tradycyjny, tj. realizując po prostu rozmowę kwalifikacyjną, bądź też wspierać się takimi instrumentami jak badania badania marketingowe przykłady psychologiczne, sprawdzian. W analogiczny sposób przebiega rekrutacja kadry menedżerskiej.

Tags: rynek, Rekrutacja, praca, pracownicy, Doradztwo