Masz firmę, a może to właśnie ty jesteś pracownikiem – przeczytaj informacje z tematyki umów i podatków

Posted on 21/06/2018 6:42pm

Początek roku to w Rzeczpospolitej czas na przypominanie obywatelom o wypełnieniu dokumentów PIT. To również częstokroć chwila, w której myślimy, co czynić dalej – zostajemy u obecnego pracodawcy, zmieniamy firmę, a może tworzymy własną działalność gospodarczą?


podatki
Author: Daniel X. O'Neil
Source: http://www.flickr.com
Zacznijmy od sprawy, jaką bywa podatek od osób fizycznych. Co roku przeciętny obywatel naszego państwa musi złożyć w najbliższym Urzędzie Skarbowym deklarację PIT. Przedstawione są w tym dokumencie zarobki z całego roku. Pokrótce – to, co przyniosła nam nasz praca. Rzecz oczywista mamy szansę odliczyć sobie ulgi (jak choćby na dzieci), czy darowizny. Dokument, w którym bez żadnych problemów widzimy, jaki jest podatek od osób fizycznych, otrzymujemy od swego pracodawcy.

Nie musimy więc samodzielnie kłopotać się z pewnymi wyliczeniami. Obliczanie wynagrodzenia mamy podane na tacy. Kiedy dochodzimy do zdania, iż przedstawione dane nam nie pasują, możemy rozpocząć poszukiwania nowej pracy. Gdy już takową znajdziemy, pomocny będzie wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika. Łatwo go odnaleźć na różnych stronach w Sieci. A wtenczas ściągnąć na komputer i wydrukować. Warto pamiętać, że wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika, to wciąż
podatki
Author: Simon Cunningham
Source: http://www.flickr.com
jedynie wzór i na jego podstawie mamy szansę napisać swój dokument wypowiedzenia.


Kiedy człowiek chce mieć pewność, ile będzie zarabiał o kolejnego pracodawcy, może skorzystać z kalkulatorów. Obliczanie wynagrodzenia jest wtenczas niezwykle proste. Starczy wpisać kwotę brutto i otrzymujemy netto. To niezwykle miły sposób na dokładne rozłożenie wynagrodzenia na czynniki pierwsze.

Warto pamiętać także o tym, iż w dzisiejszych czasach we wszystkim rozwiązaniem może być Sieć. Starczy otworzyć komputer, wpisać szukane frazy w wyszukiwarkę i dostaniemy wynik – mnóstwo stron www. A tam porady, wyjaśnienia, a także dane teleadresowe firm, które mnóstwo spraw zrobią za nas. Poszukujesz wzorów umów – włącz Internet. Poszukujesz księgowej – wejdź w Internet. Potrzebujesz się rozliczyć – wejdź Internet. Chcesz założyć firmę – pomoże ci Internet. Szukasz nowej pracy – tak, także włącz Internet. To góra wiedzy, która jeśli nie pomoże ci błyskawicznie sama, wskaże drogę, którą musisz podążać.

Tags: wyszukiwarka, pracodawca, darowizna