Na co zwracać uwagę gdy wybieramy obiektyw? Jakiego typu parametry są rzeczywiście najważniejsze i godne rozpatrzenia?

Posted on 16/07/2020 8:02am

Jak kupić najbardziej właściwy obiektyw? W tym celu należy pamiętać o kilku wytycznych, dzięki czemu istnieje szansa, iż nasz zakup będzie bardzo udany. Jak mamy w planach kupić obiektyw o najwyższych parametrach optycznych, trzeba unikać zoomów o dość znacznym zakresie, są to tego rodzaju, jakie pokrywają swoim zakresem dość szeroki kąt i tele. Miejmy na uwadze, że fizyki i optyki nie oszukamy, im więc bardziej znaczący zakres gwarantowany przez zoom, tym bardziej znaczne kompromisy projektowe, na jakie się musimy zdecydować. Bardzo polecane są obiektywy stałoogniskowe, na przykład Sigma 50/1.4, gdyż zmuszają do bardziej przemyślanego kadrowania, często są także lepsze pod względem parametrów optycznych.


obiektywy
Source: pixabay.com
Powinniśmy jednak pamiętać o określonych kwestiach, czyli, że np. bardziej stare konstrukcje nie są najlepiej przystosowane do wymagań matryc, jakie wykorzystywane są w aparatach cyfrowych. Tak więc najlepszy obiektyw z okresu analogowego nie będzie dawał tak samo rewelacyjnych efektów, jak będzie przyczepiony do cyfrowego body.

Nie zwlekaj, a jeżeli zainteresował Cię ten temat, to odsyłam do witryny. W tym miejscu znajdziesz ciekawe wątki.

Najkorzystniej nabywać zoomy o tak zwanym “jednym zakresie, czyli określonego rodzaju, typu Sigma s 150-600, podobnie najlepiej szukać zoomów faktycznie jasnych, czyli f2.8-4 - .

Jasność zooma nie będzie decydować bezpośrednio o jego jakości optycznej, ale o walorach użytkowych. Rzeczywiście jasne zoomy mocno wpływają na polepszenie pracy systemu ustawienia ostrości. Ponadto, obiektyw jest najbardziej profesjonalny optycznie, jak zamknie się go o dwie przysłony do maksymalnego otworu, jaki gwarantuje. Jak mamy taką możliwość, to zawsze najlepiej wybrać obiektywy z wbudowanym silnikiem typu USM czy HSM.


obiektyw do aparatu
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Dzięki takiemu silnikowi znacznie jesteśmy w stanie poprawić szybkość ostrzenia obiektywu i komfort pracy z nim. Takie obiektywy są z pewnością bardziej ciche. Jak czytamy rankingi obiektywów to nie powinniśmy zwracać uwagi tylko na ostrość, jaką gwarantują. Najlepiej obadać inne parametry optyczne. Często bowiem jest tak, że obiektyw ma dosyć przyzwoitą ostrość, ale na każdym ze zdjęć zrobionym na jasnej powierzchni ujrzeć jesteśmy w stanie zaciemnione rogi, natomiast zdjęcia wykonane na szerokim ustawieniu prezentują się trochę jak zdeformowane w krzywym zwierciadle.

Tags: obiektyw, parametry, zoomy