Nadzwyczaj precyzyjne wyniki pomiarów masy dokonane za pomocą wag elektronicznych.

Posted on 08/10/2019 2:00am

Waga jest to urządzenie przy użyciu, jakiego możemy idealnie określić masę dowolnego ciała. Sprzęt ten znany był już w starożytności i były to wagi szalkowe, jakie pracowały na podstawie bilansowania się mas kilku ciał z czego masę jednego rozlokowaliśmy za pomocą wzorców. Podstawowe wagi jednoszalkowe powstały w roku 45 zeszłego stulecia w Szwajcarii. Pomimo tego w obecnych latach owego typu wagi są już bardzo rzadko używane.

waga apteczna
Source: www.wagi-elektroniczne.pl
Teraz stosuje się elektroniczne wagi albo zaawansowane wagi jednoszalkowe. Niezwykle atrakcyjne są wagi mikroprocesorowe, jako, że ich wymiar jest bardziej szczegółowy niż ten zrealizowany przy pomocy wagi szalkowej. Niejedna waga elektroniczna uposażona jest w czujnik tensometryczny. Czujnik tensometryczny bywa bardziej znany pod zwykłą nazwą tensometru. Głównie wykorzystywane bywają tensometry oporowe, jakie charakteryzują się bardzo wysoką precyzją a także starannością. Dodatkowo mają niewielkie rozmiary, bywają nieugięte na wibrowania jak i wstrząsy oraz powinny funkcjonować w trudnych warunkach ( niebywale wysokie temperatury oraz ciśnienie). Szczegółowość tej wagi jest niebywale duża i zależna jest od użytego układu tensometrycznego. Najdokładniejsze wagi, które teraz jesteśmy w stanie spotkać na rynku dokonują pomiaru z dokładnością do setnych części miligrama, jak tu - zobacz. Takie wagi są wagami analitycznymi jak i stosuje się je do bardzo precyzyjnych pomiarów. Idealnym przykładem będzie jubiler, który musi z nadzwyczaj dużą dokładnością oszacować wagę kruszca.zestaw czujników
Author: SparkFun Electronics
Source: http://www.flickr.com
Natomiast, aby dokonywać tak dokładnych pomiarów oraz żeby te pomiary stały się prawdziwe powinny być zrealizowane warunki pomiarowe. A więc pomiaru dokonujemy na specjalistycznym stole, jaki jest słabo podatny na wibracje, przy właściwej temperaturze oraz wilgoci powietrza. Natomiast tak szczegółowe pomiary robi się bardzo mało i mało kto potrzebuje tak dokładnych pomiarów. Reasumując: w dzisiejszych czasach najczęściej używanymi wagami są wagi elektroniczne, które stosują czujniki tensometryczne. To precyzyjne wagi, jakie używane są do właściwych pomiarów i które do określenia realnej wagi potrzebują właściwego środowiska pomiarowego.

Tags: jubiler, pomiar, tensometr