Spółkę jesteśmy w stanie wycenić na kilka sposobów. Poznaj najbardziej znane i niezawodne sposoby

Posted on 28/09/2021 7:26am

Posiadasz spółkę i zastanawiasz jak ją jesteś w stanie wycenić? Faktycznie istnieją trzy sposoby, aby tego dokonać, poznaj je i wybierz, jaki sposób będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni. Wycena wartości spółki to trzy różne podejścia. Warto zacząć od metody dochodowej.
rozmowa biznesowa
Author: Sebastiaan ter Burg
Source: http://www.flickr.com
Przy zastosowaniu tego podejścia rynkowa wartość kapitałów własnych jest ustalana na podstawie wartości obecnej przyszłych przepływów pieniężnych, które generowane są przez spółkę przy uzgodnieniu, że ciągle dokonywane będą działalności operacyjne. Podstawą zrobienia tej wyceny jest próg na okres 3-5 lat.

Inna to metoda porównawcza.

Na tej stronie znajdują się atrakcyjne wątki, ale zobacz także dodatkowe tematyczne wątki, ponieważ one również zapewne Cię zaciekawią.

W tej sytuacji wartość rynkowa własnych kapitałów Spółki definiowana jest na bazie przyrównania wycenianego podmiotu z pozostałymi podmiotami rynku publicznego o tym samym profilu. Wycenę dokonuje się na podstawie wskaźników różnego rodzaju jak P/E co oznacza wartość/zysk netto, P/BV - to znaczy cena do wartości księgowej a także P/S to znaczy cena do przychodów netto ze sprzedaży. Wskaźniki te oddają w sposób skumulowany jednocześnie: przeszłe zyski netto, wzrost sprzedaży, zyskowność, stabilność przeszłych dochodów, zdolność finansową firmy, klasę kadry zarządzającej oraz kondycję i perspektywy określonej gałęzi przemysłu, w której działa firma, jej pozycje konkurencyjną etc.. Wskaźniki rynkowe są jednymi z najczęściej używanych narzędzi inwestycyjnych przez inwestorów finansowych. Ostatnim sposobem jest tzw. metoda bilansowa, co oznacza wycenę aktywów netto. To znaczy, że wartość definiuje się na podstawie majątku, ale zmniejszonego o sumę zobowiązań, jakie ciążą na przedsiębiorstwie.biznes i Internet
Author: Steve wilson
Source: http://www.flickr.com
Taka wartość może być uaktualniona o aktualna wartość rynkową składników aktywów oraz pasywów, jakie potrzebują korekty. Korektę musimy wykonać sugerując się właściwymi dokumentami z szacunków wartości konkretnych składników aktywów oraz pasywów przedłożonych przez Spółkę. Jak więc widać, to jakiego rodzaju metodę wybierzemy jest zależne od wielu czynników. Na pewno przed podjęciem tego rodzaju decyzji musimy dokładnie wszystko sprawdzić, by zdobyć jak najbardziej realną i bardzo korzystną wycenę spółki. W innym wypadku możemy być niezadowoleni, a poszukiwanie przyczyny po fakcie może nic nie dać. Pamiętajmy więc, ażeby z rozwagą podejść do tego zagadnienia. Autor: .

Tags: przedsiębiorstwo, cena