Z jakiego powodu warto przekazać 1% podatku organizacjom pożytku publicznego?

Posted on 14/02/2023 12:30pm

Pomaganie innym jest wpisane w nasze człowieczeństwo. Socjologowie od wieków interesują się tym tematem i zostały napisane już tysiące książek opisujących to zagadnienie. Najbardziej wartościowa jest pomoc bezinteresowna, ale naprawdę niełatwo jej dzisiaj doświadczyć.

Pieniądze, monety
Author: reynermedia
Pochłonięci własnymi obowiązkami domowymi nie kierujemy swojej uwagi na potrzebujących, nierzadko też twierdzimy, że to należy do zadań instytucji dobroczynnych. Kiedy niekiedy słyszmy jednakże w audycjach radiowych lub telewizji apele o zaangażowanie się w ogólnospołeczne akcje, a do takich można zakwalifikować przekazanie 1% podatku dla osób najbardziej potrzebujących wsparcia.

Wypełniając pit 2014 możemy w przyszłym roku wesprzeć instytucje pomagające dzieciom, osobom dojrzałym, a nawet kotom lub psom. Aby dołączyć do akcji, trzeba przy sporządzaniu pita wpisać konkretną cyfrę w przeznaczoną do tego celu rubrykę. Współczesne projekty maszyn komputerowe automatycznie wyliczają potrzebną wartość, nie trzeba mieć zatem dodatkowej wiedzy z zakresu rachunkowości. Aby rozkojarzony podatnik nie oddał pita bez wsparcia konkretnej instytucji, takie programy posiadają często zaimplementowaną nazwę jednej z organizacji pożytku publicznego.
Fundusze, które wpłyną na rachunek bankowy instytucji dobroczynnych na pewno zostaną zużytkowane we właściwy sposób. Dzięki nim pierwszoklasiści czy również starsze dzieci, będą mieć zagwarantowane ciepłe posiłki w szkole i bezpłatne wyjazdy na wakacje. Dzieciaki niepełnosprawne, będące pod opieką fundacji, będą mogły wziąć udział w kosztownych turnusach rehabilitacyjnych i zażywać nie mniej kosztowne pastylki. Środki finansowe będą też potrzebne hospicjom, które roztaczają opiekę nad osobami cierpiącymi na dolegliwości przewlekłe. Staruszkowie często nie mogą liczyć na wsparcie najbliższej familii, zatem pobyt w wielospecjalistycznych placówkach zapewnia im godne przeżycie sędziwego wieku i godną śmierć.

Przekazanie 1% podatku na cele dobroczynne jest banalnie proste i przynosi wymierne korzyści w nieodległej przyszłości ( podatnika - jak przekazać 1%). Kiedy będziemy uzupełniać pit 2014, nie przejmujmy się tym, że przekazujemy niewielkie kwoty. Jeśli w podobny sposób postąpi duża liczba osób, to zebrana suma będzie całkiem spora i będzie w stanie uczynić cuda.

Tags: PIT, podatki, rozliczenia