Znaczenie właściwej wilgotności oraz temperatury dla działania domowych jak też przemysłowych komputerów

Posted on 15/02/2023 7:51am

Klimatyzacja łączy nam się z luksusowymi pokojami w hotelach, miękkimi dywanami, komfortowym kompletem wypoczynkowym i świetną kawusią doniesioną przez uprzejmego pracownika hotelu, ewentualnie z komfortowym autem którym przyjechaliśmy do tego miejsca. Rzecz jasna gdybyśmy się gruntowniej namyślili, moglibyśmy dojść do wniosku iż systemy klimatyzacji można znaleźć i w paru innych punktach.


Infrastruktura internetowa
Author: Andrew Hart
Source: http://www.flickr.com
Mało kto jednakże zdaje sobie sprawę z roli którą systemy klimatyzacji pełnią w urządzeniach IT. Nawet prosty komputer wymaga chłodzenia, w przeciwnym razie komputer przestanie działać. Wniosek jest z tego taki, że dobrze działający wiatrak to podstawa sprawnego działania komputera. Obok mikroprocesora pamięci wpływa on w znacznym stopniu na wygodę użytkowania komputera. Ważką własnością tego urządzenia jest jego cicha praca, bowiem niełatwo jest sobie wyobrazić sprawną pracę przy komputerze jeśli rozprasza nas nieznośne szumienie łopatek wirnika.

Niebagatelną sprawą jest troska o sprawność tego fragmentu komputera, dlatego kiedy niekiedy należy przedmuchać wiatrak. Tak samo jak z domowym komputerem powinno się czynić z dużo bardziej skomplikowanymi urządzeniami którymi są serwery.

W tym przypadku ważne jest dbanie o właściwą temperaturę samych urządzeń a także całego pomieszczenia. W tym wypadku nie jedynie temperatura jest ważna ale dodatkowo odpowiednia wilgotność powietrza. Zajmują się tym profesjonalne systemy klimatyzacji. Są one wyposażone w filtry które zapobiegną ostawaniu w powietrzu cząsteczek kurzu i innych zanieczyszczeń, które mogłyby przyczynić się do fizycznego uszkodzenia urządzenia i wyłączenia serwera lub nawet utraty danych zgromadzonych na dyskach twardych serwera.

Tak więc można uznać że systemy klimatyzacji są ogromnie istotnym czynnikiem systemu bezpieczeństwa instytucji. Nie dziwi przeto fakt, iż banki oraz instytucje urzędowe takie jak urzędy skarbowe i inne podmioty zbierające dane o obywatelach, przywiązują znaczną wagę do zabezpieczenia (rekomenduję firma mercor przepusty instalacyjne ppoż) fizycznego własnych serwerów. Utrata zgromadzonych danych mogłaby spowodować kompletny paraliż owych instytucji.

Tags: komputery, filtry, klimatyzacja